Slaný závin
Nemáte radi sladké raňajky a chlieb s pomazánkou alebo tofu praženica vás už omrzeli? Nás tiež. A preto sa z času na čas rozhodnem potešiť svojho muža slaným závinom. Domáce cesto na závin ešte nemám vychytané, aj keď v budúcnosti ho sem určite doplním.
Zatiaľ sa mi totiž nepodarilo objaviť vegánske lístkové cesto, ktoré by neobsahovalo palmový olej. Toto cesto kupované v Lidli je tak spolu s Alsanom naším jediným palmovým prehreškom. Palmový olej ako taký síce vegánsky je, ale keď nemusíme, snažíme sa nepodporovať devastovanie akýchkoľvek prírodných zdrojov, ktoré sa spája s jeho produkciou. Keby vás to zaujímalo, viac info nájdete napríklad na týchto Facebookových stránkach.
Ale vráťme sa späť k závinom :). Zeleninku, ktorou závin naplníte, môžete samozrejme ľubovoľne obmieňať, u nás sa ujala práve táto kombinácia. Do závinu tak väčšinou použijem zvyšky zeleniny po víkendovom čistení chladničky. Už sme ale mali napríklad aj špenát alebo kyslú kapustu s údeným tofu.
INGREDIENCIE
- balenie vegánskeho lístkového cesta
- menšia cibuľa
- 3 šampiňóny
- polovica menšej cukety
- polovica červenej papriky
- čierne olivy
- olej
- troška rastlinného mlieka
- sezamové semienka na posypanie (nemusí byť)
- nastrúhaný vegánsky syr (nemusí byť)
POSTUP
Rúru zohrejeme na 200°.
Cibuľu, šampiňóny, cuketu aj papriku nakrájame na malé kúsky a všetko krátko osmažíme na oleji, aby zeleninka trošku zmäkla.
Medzitým si nakrájame nadrobno aj olivy.
Lístkové cesto naplníme zeleninovou zmesou, ktorú ešte posypeme olivami a všetko zamotáme. Potom zmiešame lyžičku oleja s lyžičkou rastlinného mlieka a potrieme tým závin. Môžeme ho ešte posypať sezamovými semienkami alebo aj nastrúhaným syrom.
Strčíme ho do rúry a pečieme, kým vrch nezozlátne, teda aspoň 20 minút. Ale radšej ho po očku sledujeme. Až bude závin pekne upečený, vytiahneme ho z rúry, necháme vychladnúť a pokúsime sa všetko hneď nezjesť, nech nám zostane aj na raňajky.
P.